Jak znaleźć to co chcę robić w życiu?

Zadać sobie właściwe pytania i udzielić na nie szczerych odpowiedzi. Jakie to pytania?

Gdy mam konkretny cel i wiem, że to jest to czego chcę, to zawsze znajdę środki, sposoby i czas, żeby go osiągnąć. I odwrotnie, gdy mój cel jest mętny, albo jest jakąś nieskonkretyzowaną mrzonką, nie robię nic, albo błądzę jak dziecko we mgle. To częsta sytuacja, że nie działamy, bo nie wiemy co chcemy robić albo mamy milion pomysłów i nowszy wypiera te wcześniejsze, dopóki nie pojawi się jeszcze „lepszy”. Jak znaleźć to co chcę robić w życiu? O ile nie należysz do szczęśliwców, których oświeciło i zaczęli działać lub od dziecka wiedzieli kim chcą być, musisz trochę nad odkrywaniem swojego życiowego celu popracować. Przyjmij jednak założenie, że gdzieś tam głęboko wiesz co chcesz robić, bo to Ty najlepiej wiesz co jest dla Ciebie ważne. Teraz tylko musisz włożyć trochę czasu i pracy, żeby to odkopać. Chwytaj więc za mentalną łopatę i do dzieła!

Ile czasu potrzebuję by znaleźć to co chcę robić w życiu?

Pamiętasz jak pisałam ostatnio o daniu sobie czasu i przestrzeni? Jeżeli nie, przeczytaj tutaj Jak zmienić swoje życie? Czy potrzebujesz do tego kilku miesięcy wolnego? Teraz jest moment, by dokładnie określić ten czas i zorganizować sobie przestrzeń, gdzie nikt nie będzie Ci przez jakiś czas przeszkadzał. Ile czasu masz sobie dać? Tyle ile potrzebujesz by znaleźć to co chcesz robić w życiu. Może kilka godzin, a może kilka tygodni czy miesięcy. Nie oczekuj, że istnieją sztuczki-magiczki, które w kilka minut wskażą Ci cel. Jak najbardziej możesz natomiast oczekiwać, że istnieją skuteczne narzędzia, które w końcu pomogą Ci odkryć odpowiedzi.

Jedno z takich narzędzi chcę Ci zaproponować już dziś. Są to Pytania Mocy. Być może szybko znajdziesz na nie odpowiedzi, a może będziesz chciała kilkakrotnie do nich wrócić, bo uznasz, że nie dokopałaś się dostatecznie głęboko. Nie przeginaj jednak z tym przygotowywaniem czasu i przestrzeni, nie rezerwuj weekendu na odludziu. Wystarczy, że przed snem siądziesz sobie w sypialni z kartką papieru, albo wstaniesz wcześniej kiedy cały dom jeszcze śpi i odpowiesz na pytania, które możesz pobrać na dole tego wpisu.

Pytania mają moc

To one ukierunkowują nasz mózg. Być może nie wszystkie odpowiedzi przyjdą do Ciebie od razu. Być może pojawią się za jakiś czas i będziesz uzupełniała swoje notatki. Pamiętaj, że właśnie zaczęłaś pracę nad czymś wielkim, zrobiłaś pierwszy krok ku szczęśliwszemu życiu. Daj sobie czas. Odpowiedzi przyjdą. Nie oczekuj, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko stanie się jasne i proste w ciągu jednego dnia. To początek pracy, która doprowadzi Cię do tego, że znajdziesz to co chcesz robić w życiu. Będę regularnie podsuwać Ci kolejne ćwiczenia, które Ci w tym pomogą. Ponadto pracuję nad kompleksowym kursem, który przeprowadzi Cię przez cały proces od początku do końca.

Pamiętaj też, że dopiero zaczynasz. Na razie Twoje odpowiedzi mogą Ci się wydawać mrzonkami, nierealnymi marzeniami. Nie szkodzi. Wiesz, że jeżeli jesteśmy w stanie coś sobie wyobrazić to jesteśmy też w stanie to stworzyć? Zobacz, te wszystkie technologie, które są teraz dla nas tak naturalne powstały kiedyś na kartach literatury albo w scenariuszach filmów science-fiction.

By znaleźć to co chcę robić w życiu muszę wiedzieć czego nie chcę

Jest jeszcze jednak ważna rzecz, o której chcę, żebyś wiedziała zanim zaczniesz pracować. Być może musisz przejść przez etap tego czego nie chcesz. To też ważny etap. U mnie trwał dość długo, aż w końcu sama miałam tego dość (no cóż, ten okres wiązał się z marudzeniem i wypłakiwaniem się mężowi w rękaw). Pamiętam dokładnie jak siedzieliśmy w kawiarni i znowu zaczęłam swoją gadkę, że ja chcę coś zmienić, robić coś innego, że nie jestem szczęśliwa, że nie chcę tego i tamtego itd. I nagle usłyszałam wewnętrzny głos „Ja pier..ę, ale to nudne, ileż można, rzygać mi się już chce jak tego słucham”. Tego samego dnia kupiłam domenę i założyłam profil na FB. W kolejnych narysowałam na kartce jak mniej więcej ma wyglądać blog i co chcę tam mieć, stworzyłam pierwszy szkic notki „O mnie”. A potem zaczęłam się uczyć i robić to czego się nauczyłam.

Możesz powiedzieć, no tak ale wiedziałaś już co chcesz robić. Wiedziałam, bo wykonałam dużo pracy w tym kierunku, między innymi odpowiedziałam sobie na pytania, które możesz pobrać poniżej i do czego bardzo Cię zachęcam. I jednocześnie nie wiedziałam, bo byłam za bardzo skupiona na tym czego nie chcę. W związku z tym, to co odkryłam wydawało mi się mrzonką, a nie decyzją czy projektem, z którym zwlekam. Musiałam ostatecznie wyjść z etapu czego nie chcę, by to czego chcę stało się jasne. U ciebie nie musi tak być, ale może. Wtedy po prostu przejdź ten etap, ale spróbuj go przyspieszyć pracą nad sobą i ewentualnie intencjonalnym marudzeniem, którego sama zaczniesz mieć dość 🙂

A teraz do dzieła!

Pobierz bezpłatnie Pytania Mocy. Wydrukuj je lub weź po prostu kartkę i długopis. To ważne. Nie rób tego ćwiczenia w myślach. Puść wodze wyobraźni, wszelkie ograniczenia, zaszalej. Zapisz odpowiedzi. To tylko papier, wytrzyma wszystko, nawet najbardziej szaleńcze wizje. Bądź wobec siebie szczera, te notatki są tylko dla Ciebie. Nawet jeżeli masz romantyczne wyobrażenia w stylu: chciałabym być jak Carrie Bradshaw z Seksu w wielkim mieście, zasiadać spontanicznie do komputera i pisać swoje złote myśli, a potem zapełniać szafę butami po kilkaset dolarów para, to też je zapisz. Od takich romantycznych wizji często się zaczyna.

Pytania Mocy

TO CO, PITOLIMY CZY ROBIMY?

Napisz w komentarzu co dla Ciebie jest największym wyzwaniem w szukaniu swojego życiowego celu. A może chcesz się podzielić swoją historią jak znalazłaś to co chcesz robić w życiu?

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł lub skorzystałaś z Pytań Mocy podziel się tym z innymi.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *