Jak ułatwić sobie życie i nie rzucać kłód pod nogi

Pisałam niedawno o tym, że nieznajomość własnej hierarchii wartości może utrudniać nam realizowanie celów. Przeczytaj o tym tutaj. Pokazałam Ci również jak poznać swoją hierarchię wartości (sprawdź tu). Czasami jednak to nie wystarczy. Bywa tak, że działasz zgodnie ze swoimi wartościami, a i tak Ci nie wychodzi. W takim wypadku warto sprawdzić, czy wartość, którą masz w hierarchii wyżej, nie torpeduje działań zgodnych z wartością, która jest w hierarchii niżej, a następnie wzmocnić tę niższą wartość. Jak ułatwić sobie życie w prosty sposób? Czytaj dalej.

Jak ułatwić sobie życie – sprawdź gdzie leży problem

Żeby ułatwić sobie życie, a Tobie skorzystanie z tego ćwiczenia, pokażę Ci na przykładzie fikcyjnej hierarchii wartości, jak wygląda torpedowanie działań zgodnych z niższymi wartościami przez wartość, która jest w hierarchii wyżej. Załóżmy, że Twoja hierarchia wartości wygląda tak:

  1. Wolność
  2. Rozwój
  3. Komfort
  4. Zdrowie

Załóżmy, że działasz zgodnie ze swoimi wartościami, jednak chciałbyś trochę bardziej zadbać o zdrowie. To ważna dla Ciebie wartość, jednak nie najważniejsza. Wydaje się, że dużo wiesz o zdrowym odżywianiu, kupujesz wartościowe produkty, a potem stwierdzasz „bez przesady, raz się żyje!” i wsuwasz burgera z frytami. Buntujesz się, że nie będziesz jak wszyscy żywieniowym freakiem. Prawdopodobnie w ten sposób realizujesz wartość „niezależność”. A może czasami nie chce Ci się o tym myśleć, bo chcesz, żeby było Ci dobrze. W związku z tym robisz sobie słodką ucztę, a tym samym realizujesz wartość „komfort”. Już wiesz, gdzie leży pies pogrzebany. To co teraz z tym zrobić by ułatwić sobie życie?

Dobrze się zastanów

Zastanów się, jak bardzo chcesz wzmocnić wartość „zdrowie”. Jeżeli chcesz uczynić z tego priorytet, to może chciałbyś postawić je nawet wyżej niż „niezależność”. A być może wystarczy, że będzie ważniejsza niż komfort, bo to przeważnie jedzenie, żeby poprawić sobie humor sprawia, że dokonujesz słabych wyborów żywieniowych? Zastanów się jak Twoja nowa hierarchia ma wyglądać. Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do poprzedniego układu.

Jak ułatwić sobie życie – instrukcja wykonania ćwiczenia

Zapraszam Cię teraz do ćwiczenia. Poproszę Cię o wyobrażanie sobie swoich wartości, dlatego dobrze, gdybyś miała trochę spokoju.

Gotowa?

Jak wyobrażasz sobie wartości

1. Jak wyobrażasz sobie wartość nr 1. Czy to jest obraz? Gdzie go widzisz? Czy jest kolorowy czy czarno-biały, statyczny, czy ruchomy. Czy słyszysz jakieś dźwięki, czujesz zapachy? Zobacz i usłysz ze szczegółami.

2. Następnie powtórz z każdą kolejną wartością.

Jak wyobrażasz sobie hierarchię wartości

3. Jak te wartości są ustawione (jak układa się Twoja hierarchia)? Widzisz je jedna po drugiej od lewej do prawej, a może ustawione są jedna za drugą przed Tobą? Zobacz jak wygląda Twoja hierarchia w Twojej wyobraźni. To twój system wartości , dlatego Ty najlepiej wiesz jak wygląda.

Przesuń lub dodaj wartości

4. Wybierz wartość, którą chcesz postawić wyżej, a następnie przerzuć ją w wyobraźni na wyższą pozycję (nie zawsze musi być to pierwsza pozycja, zwłaszcza, gdy jest tam tak ważna wartość, że nie chcesz jej przesuwać niżej). Możesz pomóc sobie rękami jak Tom Cruise w „Raporcie mniejszości”. A teraz popatrz na obraz tej wartości i wzmocnij jego kolory. Oczywiście możesz dodać ruch lub powiększyć go.

Test

5. Na zakończenie przyjrzyj się nowej hierarchii wartości. Podoba Ci się czy chcesz coś zmienić, a może dodać wartość, której tam nie ma? Jeżeli tak, to wyobraź sobie tę wartość i dodaj jej obraz do pozostałych. Przede wszystkim poczuj się dobrze z nową kolejnością i przez najbliższe dni obserwuj jak to na Ciebie wpływa.

Ćwiczenie to może wydawać się sztuczką-magiczką, ale wierzcie mi, że działa. W końcu w jakiś sposób „zapisujemy” w naszej głowie informacje. Oczywiście jeżeli masz ochotę, to możesz swoje wartości narysować i zamiast w wyobraźni przekładać kartki z rysunkami. Wybór należy do ciebie.

TO CO, PITOLIMY CZY ROBIMY? Może już czas na to drugie…

Daj znać w komentarzach jak poszło ćwiczenie i jak ułatwiło Ci życie. Jeżeli było dla ciebie pomocne i sprawiło, że odkryłaś coś ważnego dla siebie, podziel się tym artykułem z innymi.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *