Pisałam ostatnio o powodach, dla których nie realizujesz swoich celów. W artykule tym wiele uwagi poświęciłam wartościom (sprawdź tu). Ten temat może wydawać się górnolotny i nieważny, bo wartości to trochę takie byty abstrakcyjne. Co to znaczy, że najważniejsza jest dla mnie rodzina, rozwój osobisty, kariera? A przecież bez poznania swoich wartości, nie będziesz wiedziała jak żyć w zgodzie ze sobą.
Często kojarzymy to z umoralniającymi gadkami. Tymczasem, jeżeli nie znasz swoich wartości i nie działasz zgodnie z nimi, to prędzej czy później stwierdzisz, że w Twoim życiu poszło coś nie tak. Albo brakuje Ci skuteczności w realizowaniu celów, albo wręcz przeciwnie. W oczach ludzi jesteś człowiekiem sukcesu, ale tylko Ty wiesz za jaką cenę. Wiedza o tym jak żyć w zgodzie ze sobą, to podstawa szczęśliwego życia.
„Niezwykle łatwo wpaść w pułapkę aktywności, w wir życia – pracować coraz ciężej i wspinać się po szczeblach drabiny sukcesu po to tylko, by odkryć, że przystawiona jest do złej ściany.” Stephen R. Covey „7 nawyków skutecznego działania”
Na szczęście skończyły się czasy, kiedy głównie kierunki typu prawo, medycyna czy architektura dawały gwarancję sukcesu, a raczej tego co społecznie jest postrzegane jako sukces. Dzisiaj naprawdę mamy ogrom możliwości, a zmiana jest wykonalna niezależnie od wieku czy statusu materialnego.
No to jak żyć w zgodzie ze sobą?
Punktem wyjścia jest znajomość własnej hierarchii wartości. W przeciwnym wypadku możesz obudzić się z ręką w nocniku i stwierdzić, że to nie o to Ci w życiu chodzi.
Jak w takim razie poznać swoją hierarchię wartości? Po pierwsze, pamiętaj, że wartości „się robi”. Innymi słowy, to Twoje czyny świadczą o tym, co jest dla Ciebie ważne. Dlatego, gdy przejdziesz już do narzędzia wyłaniającego hierarchię wartości, będę Cię pytała o działania.
Poza tym, nie mamy jednej hierarchii wartości. Mamy ich tyle, ile ról spełniamy w życiu. Niemniej jednak naszym kompasem jest taka podstawowa hierarchia pokazująca czym kierujesz się w życiu. I właśnie z tą hierarchią będziemy pracować. Jeżeli chcesz poznać swoją hierarchię w pracy czy jako rodzic, zadaj sobie te same pytania odnosząc je odpowiednich okoliczności.
A teraz przejdźmy do konkretów. Narzędzie jest dość proste, a nawet zabawne, aczkolwiek wymaga od Ciebie szczerości i zaangażowania. Dlatego drąż pytania aż poczujesz, że to właśnie o tę wartość chodzi.
Jak żyć w zgodzie ze sobą w praktyce – instrukcja wykonania ćwiczenia
Gotowa?
Poniżej masz listę pytań. Podaję też przykładowe odpowiedzi, które pomogą Ci mieć pewność, o jaki rezultat chodzi.
Uruchom wyobraźnię
1. Gdybyś miała nieograniczoną ilość czasu oraz wszelkie środki i możliwości to jaką czynność jako pierwszą wykonałabyś tuż po obudzeniu się?
Np. zjadałbym śniadanie – to ma być pojedyncza czynności, a nie projekt jak np. wyjechałabym w podróż.
2. Co jest w tym ważnego?
Np. dzięki temu dobrze się rano czuję (to nie jest wartość, dlatego drążymy dalej)
3. A co jest w tym ważnego? Zadawaj to pytanie tak długo, aż poczujesz, że to właśnie o tę wartość chodzi.
Np. zdrowie
Drążymy dalej
4. A co musiałoby się stać, żebyś tego nie zrobiła (nie zjadła śniadania)?
Np. spieszyłabym się na spotkanie
5. A co jest w tym ważnego?
Np. obowiązkowość
I znowu odwracamy sytuację
6. A co musiałby się stać, żebyś pomimo spotkania jednak to zrobiła (zjadła śniadanie)?
Np. musiałabym to wszystko zaplanować (tu znowu drążymy dalej)
7. A co jest w tym ważnego?
Np. przewidywalność
I jeszcze raz
8. A co musiałby się stać, żebyś pomimo zaplanowania tego nie zrobiła (nie zjadła śniadania)?
Np. byłabym w buntowniczym nastroju i miała wszystko w nosie
9. A co jest w tym ważnego?
Np. wolność
Wyjaśnienie
Pytanie „a co musiałby się stać, żebyś jednak zrobiła…” na zmianę z pytaniem „a co musiałoby się stać, żebyś jednak tego nie zrobiła…” zadajesz na zmianę dotąd, aż dotrzesz do wartości typu wolność lub życie. Takich, gdzie wiesz, że wyżej już nic nie ma. Pytanie „A co jest w tym ważnego?” będziesz musiała zadać nawet kilka czy kilkanaście razy. Zaufaj sobie. Poczujesz ulgę, gdy odkryjesz o jaką wartość chodzi.
Podsumowując, Twoją najważniejszą wartością jest ta, którą odkryłaś jako ostatnią.
Ok, masz teraz hierarchię wartości. Co z nią zrobić? Przede wszystkim pamiętać o niej, gdy planujesz i realizujesz swoje cele. Filtruj każdy cel przez hierarchię, żeby upewnić się, że jest z nią zgodny. Miej odwagę żyć zgodnie ze swoimi wartościami. To najłatwiejsza droga do szczęścia.
Oczywiście, możesz również trochę nad hierarchią popracować. Jeżeli w danym momencie życia chciałabyś bardziej skupić się na celach zgodnych z wartością, która jest w hierarchii na niższym miejscu, to możesz wzmocnić tę wartość. O tym jak to zrobić pisałam tu.
TO CO, PITOLIMY CZY ROBIMY? Może już czas na to drugie…
Daj znać w komentarzu jaka jest Twoja hierarchia wartości lub jakie masz refleksje po tym ćwiczeniu. Jeżeli spodobał Ci się artykuł lub odkryłaś coś ważnego dla siebie podziel się tym z innymi.