Sposoby na lepszą organizację czasu, czyli planuj jak mama

Znacie takie mamy, które pomimo małego dziecka lub dzieci w domu są ogarnięte, zadowolone, mają czas dla siebie, zdrowo się odżywiają, a ich dom nie wymaga odgruzowywania? Niektóre z nich robią jeszcze jakieś projekty, uczą się lub rozkręcają biznes. Nie mówię, że są perfekcyjne, i że robią wszystko, ale nawet zajmując się dziećmi mają czas na to co dla nich ważne. Mają tak, ponieważ odkryły sposoby na lepszą organizację czasu. Najciekawsze jest jednak to, że te sposoby nie są zarezerwowane dla rodziców. Nawet jeżeli nie masz dzieci lub w ogóle ich nie planujesz, te kilka trików pomoże Ci osiągnąć więcej w krótszym czasie.

1. sposób na lepszą organizację czasu: traktuj czas jakby miał się skończyć świat

Zacznijmy od tego, że mamy małych dzieci z reguły mają czas dla siebie, gdy dziecko śpi. Drzemka dziecka świętym czasem matki. Dzieci mają jednak to do siebie, że raz śpią krócej, raz dłużej. Zdarza im się również obudzić zupełnie nieoczekiwanie bez szans ponownego ululania. Dlatego, gdy tylko zaczyna się drzemka, nie ma czasu na pierdoły. Nie ma później, nie ma potem. „Teraz” jest jedynym momentem na pracę lub inne czynności, których nie możesz wykonać z dzieckiem na ręku.

Taka perspektywa bardzo uczy dyscypliny. I tak naprawdę dotyczy wszystkich, bo przecież po powrocie z pracy też masz ograniczony czas. Wieczór jest jedynym momentem na realizowanie innych celów. Nie będzie potem, bo potem będziesz spać albo spędzać czas z mężem lub partnerem. W takich momentach lubimy jednak siebie oszukiwać i fundować sobie wizję nieskończenie długiego wieczoru i niespożytych sił witalnych. Dlatego myśl o czasie jak matka, która wie, że z chwilą gdy dziecko się obudzi, czas na pracę się skończy, a jak się skończy to nie pomogą nawet najlepsze sposoby na organizację czasu. Trudno zorganizować coś, czego nie masz.

Jeżeli nie masz dziecka, jesteś w tej komfortowej sytuacji, że najprawdopodobniej to Ty zdecydujesz kiedy skończyć coś robić. Aby łatwiej Ci było przyjąć perspektywę matki, wyobraź sobie, że np. za godzinę czy dwie będzie koniec świata (przyjdą znajomi, wyłączą prąd, musisz położyć się spać – cokolwiek co zadziała na Twoją wyobraźnię). Dlatego im więcej zrobisz w tym czasie, tym lepiej dla Ciebie. A potem luzuj szelki, siedź na fejsie, sącz wino i oglądaj seriale. W końcu wykonałaś kawał dobrej roboty.

2. sposób na lepszą organizację czasu: priorytety

Czas jest ograniczony, więc nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego. Paradoksalnie, jeżeli wiem, że mam ograniczoną ilość czasu (były czasy kiedy moje dziecko drzemało po pół godziny), to wierzcie, że priorytety ustalają się same. Mogę spędzić te pół godziny na skrolowaniu fejsbuka albo na czytaniu książki, czy pracy. Wybierz to, co jest najważniejsze. Łatwo powiedzieć, tylko jak to zrobić? Najłatwiejszą metodą wyboru priorytetów jest ocena zadań pod kątem tego jak bardzo lub jak szybko przybliżają Cię do osiągnięcia celu. Naprawdę. Na pierwszy rzut oka większość rzeczy, które chcemy robić wydaje się ważne. Gdy jednak zastanowisz się, które z nich przybliżą Cię do celu, wybór priorytetów staje się łatwiejszy.

Podobnie działaj, gdy chcesz realizować kilka projektów na raz. Zastanów się, czy rzeczywiście wszystkie musisz realizować w tym samym czasie. Być może coś może poczekać, a może wcale nie jest takie ważne ponieważ myślisz o tym od lat, a nic z tym nie robisz. Załóżmy jednak, że to nie jest opcja dla Ciebie, ponieważ kilka projektów wymaga natychmiastowego działania. W takim wypadku podziel swój tydzień na dni lub miesiąc na tygodnie, w których zajmujesz się jednym celem i na dni lub tygodnie, w które zajmujesz się innym zadaniem.

Skakanie z kwiatka na kwiatek obniża Twoją efektywność i nie jest dobrym sposobem na lepszą organizację czasu. Na nowo musisz wdrażać się w projekt, przypominać sobie co już zrobiłaś. Reasumując, jeżeli masz taką możliwość, zrealizuj najpierw jeden cel, a dopiero potem kolejny. W określeniu co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne może Ci pomóc znajomość własnej hierarchii wartości. O tym jak ją poznać pisałam tu.

3. sposób na lepszą organizację czasu: eliminacja zbędnych czynności

Ustalanie priorytetów naprowadza nas na kolejne sposoby na lepszą organizację czasu. No bo przecież jeżeli masz wybrać to co najważniejsze, to bez wątpienia z czegoś musisz zrezygnować.

My kobiety mamy tendencję do robienia wszystkiego. Chcemy i sukcesów zawodowych i wymuskanego domu. Co więcej, przy tym wszystkim mamy być piękne i szczupłe, a w tak zwanym międzyczasie dokształcać się i czytać. Nie da się jednak robić wszystkiego. Musisz coś wybrać, a przede wszystkim wyeliminować to, co tak naprawdę nie jest Ci do niczego potrzebne. Myślisz od razu o ograniczeniu mediów społecznościowych lub seriali? To oczywiste zjadacze czasu i warto je sobie dozować, ale ja myślę o zupełnie innych czynnościach.

Proponuję Ci, żebyś przeskanowała swój dzień w poszukiwaniu tych czynności, które wykonujesz z automatu, a tak naprawdę do niczego Cię nie prowadzą. Myśl o nich w kontekście celów, które chcesz osiągnąć. Za każdym razem zadawaj sobie pytanie: czy ta czynność przybliża mnie do mojego celu? Pamiętaj, że celem jest też relaks i odpoczynek, więc absolutnie nie namawiam Cię do tego, by wyeliminować to, co Cię relaksuje. Pomyśl jednak ile czasu zajmuje Ci sprzątanie, przeorganizowywanie domu, wielokrotne szukanie tych samych informacji i rzeczy, zakupy i gotowanie. Oczywiście, to wszystko trzeba robić, ale można robić sprawniej i rzadziej.

4. sposób na lepszą organizację czasu: lista zadań

Musisz zawsze wiedzieć co masz robić, ponieważ największą stratą czasu i źródłem frustracji jest zastanawianie się za co się zabrać. Nawet jeżeli w czasie wolnym nie planujesz pracować, to zdecyduj czy chcesz odpoczywać, czytać czy zrobić coś w domu.

Często o tym piszę, ale to naprawdę ważne, żeby zapisywać sobie czynności do zrobienia. Nawet jeżeli nie planujesz w jakiś zaawansowany sposób, to lista zadań jest podstawą, by iść ze sprawami do przodu. A jeżeli planujesz i dobrze Ci to wychodzi to sam plan nie wystarczy, musisz go jeszcze realizować. Żeby to zrobić musisz wyznaczyć sobie małe zadania do zrobienia na raz. Nie ma innego wyjścia.

Gdy pracuję zapisuję sobie zadania na kolejny dzień. Wierz mi bez zapisania wcale nie pamiętam, że miałam skończyć artykuł czy obejrzeć jakiś tutorial, który pozwoli mi korzystać z nowych umiejętności.

5. sposób na lepszą organizację czasu: wyjdź z domu

Na pierwszy rzut oka nie brzmi to jak sposób na lepszą organizację czasu, a jednak. Zrobimy więcej, gdy będziemy mieć ku temu warunki. To nie jest rada dla wszystkich, ale sprawdź czy zadziała u Ciebie. Wyjdź z pracą z domu (to oczywiście dotyczy osób, które pracują w domu i bez wątpienia często dotyczy to mam).

Jeżeli tylko mam opiekę dla dziecka, zbieram manatki i wychodzę z domu. Bo nawet jeżeli babcia zabiera małego na plac zabaw, to w każdej chwili mogą wrócić (nie mam niestety oddzielnego gabinetu). Poza tym w domu zawsze jest coś do zrobienia. Rozpraszacze w postaci prania, niepozmywanych garów tylko czekają by wychynąć i krzyknąć „hola, hola, gdzie tam siadasz, zajmij się nami!”. 

Od razu uciszę te z Was, które zalamentują, że nie mają gdzie wyjść, albo nie stać ich na kawę za kilkanaście złotych codziennie. Ja chodzę do biblioteki osiedlowej. Jeżeli dobrze poszukasz, to prawdopodobnie znajdziesz takie miejsce w swojej okolicy. A jeśli nie to zastanów się czy nie stosujesz najpopularniejszej wymówki świata. Pisałam o tym tu.

6. sposób na lepszą organizację czasu: poinformuj świat

I znowu nieoczywisty sposób na lepszą organizację czasu. Wszem i wobec powtarzam, że drzemka dziecka świętym czasem matki. Nawet jak daleko Ci do asertywności, to takie hasło pół żartem, pół serio potrafi załatwić sprawę. Ludzie mają szacunek do zasad i jeżeli powiesz im, że to jest Twoja zasada, że drzemkę dziecka (to dla mam), środy wieczór czy soboty rano (dla wszystkich) poświęcasz na swoje sprawy, to wierz mi, że to uszanują, a przynajmniej większość z nich. W przeciwnym wypadku będziesz miała kawki, pogaduchy lub cudze oczekiwania co do tego, co powinno zostać w tym czasie wykonane. Nie wierzysz? Odsyłam Cię do hasła przewodniego pojawiającego się pod każdym wpisem 🙂

TO CO, PITOLIMY CZY ROBIMY? Może już czas na to drugie…

Daj znać w komentarzu jakie Ty masz sposoby na lepszą organizację czasu. Nawet jeżeli dla Ciebie są oczywiste, dla innych mogą być odkryciem zmieniającym życie. Jeżeli spodobał Ci się artykuł lub odkryłaś coś ważnego dla siebie podziel się tym z innymi.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *