Jak przezwyciężyć strach? 6 sposobów skutecznego działania

Tak naprawdę mogłabym napisać, że nie ma sposobów na to jak przezwyciężyć strach. Po prostu bój się i rób. Bo strach jest, był i będzie, bo ma do spełnienia określone funkcje. Po co więc ten artykuł? Chociaż nie wyeliminujesz całkowicie ze swojego życia strachu, to jednak można działać pomimo jego istnienia.

Jak przezwyciężyć strach, kiedy wszyscy się boją

Wszyscy się boją. Boją się, bo tak jest skonstruowany mózg człowieka. Gdybyśmy się nie bali pożarłyby nas tygrysy i zdeptały mamuty. Ok, nie nas, a naszych przodków. Strach przed nieznanym chronił przed zjedzeniem trującego owocu, chronił po prostu nasze życie. Tylko, że tygrysy już dawno w klatkach, mamuty wyginęły, a jedzenie które kupujemy co do zasady nie powoduje natychmiastowych zgonów. Tylko strach pozostał, bo ewolucja nie nadąża za zmianami, które wprowadza w swoje życie człowiek. Teraz inne sytuacje nasz mózg uznaje za zagrażające i uruchamia tę samą reakcję jak u naszego przodka na widok tygrysa. To jak przezwyciężyć strach?

No cóż, nie mamy za bardzo na to wpływu. Będziemy się bać. Każda nowa, nieznana sytuacja czy niepewny rezultat w większym lub mniejszym stopniu wywoła strach lub niepokój. Niestety została nam ta ewolucyjna zaszłość i jakoś musimy sobie z tym radzić. Tylko jak?

„Strach jest po to by chronić mnie przed śmiercią i kalectwem, bym przetrwała jako gatunek, a nie po to by powstrzymywać mnie przed twórczością. Nadmierne zaabsorbowanie sobą (wątpienie w siebie itp.) uniemożliwia twórcze życie.” Elizabeth Gilbert „Wielka magia”

Jak przezwyciężyć strach? Bój się i rób

Skoro nie możesz całkowicie wyeliminować strachu, to pozostaje Ci działać pomimo jego istnienia. Podstawą jest pamiętanie o tym, że skoro i tak się będziesz bać, to może nie ma co zastanawiać się jak przezwyciężyć strach. Nie ma co czekać na moment, kiedy będziesz zaczynać działania bez nuty lęku czy wątpliwości. Tak się nie stanie i tak się nie dzieje nawet u ludzi, których podziwiasz, którzy wymiatają i robią rzeczy odważne i niezwykłe. Pamiętasz? Wszyscy się boją.

Jak przezwyciężyć strach? Zostań rutyniarzem

To, że się boisz nie oznacza, że nie możesz działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Tak naprawdę im częściej podejmujesz trudne dla siebie działania, tym łatwiej Ci będzie zacząć kolejne. Nadal będziesz czuć niepokój, bo nie wiesz jaki będzie rezultat Twoich działań, bo może coś stracisz lub poniesiesz porażkę, ale z każdym kolejnym projektem będziesz bardziej sobie ufać, wzrośnie Twoja pewność siebie. Działanie daje jednak pewną rutynę. Świadomie lub nie wyrobisz sobie strategię osiągania celów.

Działanie oznacza też, że statystycznie ponosisz więcej porażek, chociaż jak wolę postrzegać tak zwane porażki jako doświadczenia, informacje zwrotne, z których mogę wyciągnąć wnioski. Każda „porażka” pokazuje Ci, że możesz się z niej podnieść, zacząć od nowa lub od momentu, w którym przerwałaś.

Co najgorszego może się stać?

W dzisiejszych czasach strach często związany jest z zagrożonym poczuciem bezpieczeństwa, szczególnie finansowego. Tak się dzieje w przypadkach, gdy chcesz rozkręcić własny biznes, przekwalifikować się czy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Za coś w tych Bieszczadach trzeba w końcu żyć.

Niepewność sukcesu sprawia, że trudniej jest podjąć decyzję o działaniu. W takich wypadkach fajnie jest zrobić ćwiczenie mentalne polegające na zadaniu sobie pytania „Co najgorszego może się stać?”. Dla mnie, poza śmiercią, najgorsze jest to, że wyląduję na bruku bez środków do życia. W praktyce jednak wcale nie tak łatwo to tego doprowadzić, o ile powodem nie jest alkoholizm czy narkomania. Bo przecież po pierwsze zachowam dotychczasową pracę zanim rozkręcę biznes czy przekwalifikuję się. W tym czasie oszczędzę trochę kasy. A gdy nawet wszystko pójdzie źle, to przecież nie będę w to brnąć w nieskończoność. Zawsze znajdzie się jakaś praca, która pozwoli mi przetrwać.

To ćwiczenie pomaga mi uzmysłowić sobie, że zawsze jest jakieś rozwiązanie, że zawsze mogę coś wymyślić, zmienić lub wrócić do wcześniejszego układu. Czy sprawia, że przezwyciężam strach? Nie zupełnie, ale nabieram pewności, że poradzę sobie, i że tak naprawdę to tych najgorszych możliwych skutków jest daleka droga.

Jak przezwyciężyć strach? Przeczekać

Czego byś nie robiła, to czas płynie. Przypomnij sobie swoje dotychczasowe osiągnięcia. Bałaś się? Pewnie tak. A czy nastąpił moment, kiedy wprawiłaś maszynę w ruch i bardziej niż na strachu skupiałaś się na działaniu? I w końcu czy nastąpił moment „po” i już nie było się czego bać, bo poznałaś rezultat swoich działań?

Następnym razem, gdy będziesz się bała, pomyśl, że przecież kiedyś będzie „po”. To tylko kwestia czasu. Im szybciej zaczniesz, tym wcześniej ta chwila nadejdzie. Okres strachu minie. Każda sytuacja jest tymczasowa.

Sprecyzuj cel

Strach dominuje dopóty nie masz sprecyzowanego celu. Każdy pomysł jest automatycznie torpedowany przez chroniący Cię przed porażką mózg. Z chwilą, gdy dokładnie wiesz co chcesz zrobić strach nie znika od razu, ale łatwiej go opanować, bo skupiasz się na działaniach. Tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem na strach jest działanie. Zajmujesz wtedy swój mózg myśleniem o kolejnych krokach, a nie o niewiadomej.

Każdy duży projekt oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem będziesz musiała nauczyć się wielu nowych rzeczy, poznać jak coś działa. Na początku możesz nie mieć pojęcia jak w ogóle się do czegoś zabrać. I to jest jak najbardziej normalne. Dlatego skupiaj się na jednej sprawie na raz, a co do reszty powtarzaj sobie, że będziesz się bać jak już nadejdzie ich czas. Odsuwaj lęk w czasie. Nie ma sensu przejmować się czymś, czym nie możesz się w danej chwili zająć.

Jeżeli to brak sprecyzowanego celu jest u Ciebie źródłem strachu odpowiedz sonie na PYTANIA MOCY. Możesz pobrać je tutaj:

POBIERZ PYTANIA MOCY

Pamiętaj, że celem nie jest działanie bez strachu, ale pomimo strachu. Daj sobie czas i prawo do popełniania błędów. Bój się i rób.

TO CO, PITOLIMY CZY ROBIMY?

Masz jeszcze jakieś inne sposoby na to, by przezwyciężyć strach? Podziel się nimi w komentarzu. Czasem coś co dla Ciebie jest oczywiste lub proste, dla innych może być ważnym odkryciem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *